Roksolana.jpg
 | Roksolana.jpg Rozmiar 12 KB |
Ukochana żona Sulejmana Wspaniałego, jednego z najwybitniejszych władców Imperium Osmańskiego naprawdę nazywała się Anastazja Lisowska i urodziła się jako poddana króla polskiego Aleksandra Jagiellończyka. Kiedy była czteroletnią dziewczynką, została porwana przez Tatarów w czasie najazdu na należącą wówczas do Polski Ruś Czerwoną, gdzie mieszkała. Jej życie było jednym z najbarwniejszych epizodów Europy XVI wieku. Już jako nastolatka odznaczała się wyjątkową inteligencją, wiedzą historyczną i filozoficzną oraz znała co najmniej cztery języki. Prawdopodobnie została sprzedana bogatym osmańskim oficjelom jako ekskluzywna niewolnica – kurtyzana, o której wykształcenie i maniery odpowiednio dbano.
Do seraju sułtańskiego trafiła jako 16-latka, podarowana dworowi przez paszę Ibrahima. Wbrew pozorom to nie władca dobierał sobie nałożnice, a robiły to za niego tak zwane sułtanki, czyli szefowe seraju. W tym czasie takie obowiązki na dworze pełniła niejaka Bosforana. Gdyby nie jej wstawiennictwo, Roksolana mogłaby nigdy nie trafić do łoża sułtana. Bystra Polka (choć uważa się, że mogła pochodzić z rodziny ruskich poddanych Jagiellończyka) umiała pozyskać przychylność Bosforany i szybko otrzymała szansę. Błyskawicznie ją wykorzystała.
Potężny Sulejman, za którego panowania Imperium Osmańskie osiągnęło szczyt swojej potęgi, niemal natychmiast uległ urokowi Roksolany. Hürrem (pogodna, radosna, kwitnąca) – jak nazywał ją władca, nie była ponoć zniewalającą pięknością. Potrafiła jednak zdobyć serce sułtana niezwykłą osobowością, inteligencją, wiedzą i oczywiście ogromnym talentem w ars amandi. Była wielką miłością władcy aż do śmierci. Jako tak zwana pierwsza żona przeżyła u boku Sulejmana niemal 30 lat. Urodziła mu pięcioro dzieci. Gdy odeszła, władca do końca swojego życia nie potrafił obdarzyć uczuciem żadnej innej kobiety.
Ufundował w całym imperium liczne obiekty poświęcone Roksolanie. Na jego życzenie pochowano go w jednej krypcie z ukochaną. Zachowały się przepiękne listy miłosne szczęśliwych małżonków oraz wiersze Sulejmana dla Hürrem.
Roksolana miała ogromny wpływ na władcę. Przypisuje się jej, jako pierwszej kobiecie w Turcji, zainteresowanie budową licznych obiektów sakralnych. Ufundowała wiele meczetów i szkół koranicznych. Pod jej wpływem Sulejman prowadził łagodną politykę wobec Polski, a sama Hürrem korespondowała z Zygmuntem Starym, Boną i Zygmuntem Augustem. Choć Hürrem znana jest dzisiaj jako Roksolana, to imienia tego nigdy nie znała. Pojawiło się ono wiele lat po jej śmierci we włoskich przekazach historycznych i oznaczało po prostu „pochodząca z Rusi”.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plwidocznie.pev.pl